Jak usnadnit miminku příchod na náš svět

Posted In: BLOG |

Zavřete  oči a představte si, že si hovíte příjemném přítmí v měkkém a teplém prostředí, zdřímnete si, kdy se vám zachce, máte přísun potravy 24 hodin denně, jemně vás kolíbají a vy si jen tak lebedíte…Slyšíte mámy hlas, který k vám tiše promlouvá, jste v klidu a bezpečí… Nádhera, že? A najednou vás vytáhnou ven na ostré světlo, je vám zima, musíte sami dýchat, někdo cizí s vámi manipuluje a máma nikde.  Jak byste se cítili?

Porod je adrenalinNOVOROZENEC

Pro miminko je  porod stresujícím zážitkem, podle výzkumů je hladina adrenalinu, stresového hormonu, u novorozence vysoká. Na druhou stranu je krátkodobý stres podnět pro překonání překážek a překonání nějakých překážek nás posouvá dál a děťátko je na něj připraveno. Ale co dál?

Pro právě narozené děťátko je velmi těžké se přizpůsobit životním podmínkám mimo maminčino bříško. Jak mu to tedy můžeme ulehčit?

Miminko patří k mamince

Je správné, aby se teď narozeného miminka dotýkaly cizí ruce? Mateřská náruč je přece pro miminko tím nejpříjemnějším  a nejpřirozenějším místem na světě.

To zcela určitě, ale jde o pár hodin, pak spolu budou ještě spoustu let. Ano, pro nás je to jen pár hodin, ale pro děťátko jsou ty hodiny celý jeho dosavadní život mimo dělohu.

Bonding je pojem, o kterém se v poslední době hodně mluví a je to moc dobře. Přiložení nahého neumytého miminka na břicho a hruď matky tak začíná  jeden z nejpevnějších vztahů na světě, vztah mezi maminkou a jejím děťátkem.

Miminko patří do zavinovačky

Bondigem, doslova přeloženo jako lepení, to ale nekončí. Děťátko bylo v děloze schouleno v omezeném, ke konci již dost těsném prostoru. Z tohoto důvodu ho balíme ho zavinovačky z přírodních materiálů, nejlépe tedy do péřové, která mu dodá pocit jistoty a bezpečí. Navíc nemá miminko zcela vyvinutou termoregulaci těla, dodá mu tedy i teplo. Pozor ale také na přehřátí. V případě vysokých teplot zabalíme miminko jen do plínky a ze zavinovačky uděláme hnízdečko.

Miminko patří do náruče

Děťátko slyšelo v maminčině bříšku tlukot jejího srdce, šum proudící krve, poslouchalo její hlas. Touží po matčině blízkosti, dopřejme mu ji. Ať vám říká, kdo chce co chce, novorozence nelze rozmazlit. Naopak, vaše děťátko potřebuje vědět, že jste tu pro něj!

Výborné je chování na srdíčko, kdy si v polosedu položíte miminko bříškem na svou ideálně nahou hruď – tato poloha se také  doporučuje na odříhnutí.No Comments »


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *