Dýchání u porodu

Posted In: BLOG |

Dýchání – děj, který probíhá úplně automaticky, po porodu se automaticky nadechneme a těsně před smrtí naposledy vydechneme. Dýchání je něco, co děláme úplně automaticky, téměř nikdy na něj nemyslíme a přitom je pro nás tak důležité. Závisí na něm naše tělo, náš život. A v těhotenství, kdy nosíme pod srdcem naše maličké, závisí na našem dýchání i jeho život, dýcháme i za něj a pro něj.

A ve chvíli, kdy se rozhodne naše děťátko spatřit náš svět, je dýchání jednou z věcí, které nás stále spojuje a která nám může pomoci překonat tu ne vždy jednoduchou cestu, kterou musíte spolu ujít, než poprvé spatříte své miminko. Ano, mám na mysli porod.

Dýchat umíme všichni, bez toho bychom nepřežili. Ale umíme dýchat správně? Odborníci tvrdí, že až 75% lidí dýchá špatně. Nejčastější chybou je tzv. horní dýchání, kdy se jen zvedá hrudník a ramena a ještě přitom, hlavně ženy, zatáhnou břicho, aby byly štíhlejší, já to znám moc dobře 🙂

A jak tedy správně dýchat v těhotenství a u porodu? Základem je tzv. břišní dýchání. V těhotenství nám podpoří peristaltiku střev, která je vlivem hormonů zpomalená a mnoho žen pak trápí nadýmání a zácpa. U porodu nám pak pomůže lépe zvládat děložní kontrakce a uvolnit se. Navíc, když se soustředíme na dýchání, nevěnujeme už takovou pozornost bolestivým stahům, uvolníme se, uklidníme se a o to jde. Jsme v pohodě, věříme sobě i miminku, že společně porod zvládneme a těšíme se na to, až budeme spolu.

Důležité je hlavně dech nezadržovat, jak víme, miminko je na nás závislé a mohlo by trpět nedostatkem kyslíku.
.
A jak tedy na to? Nejlépe si to nacvičíme, když si lehneme na záda a uvolníme se. S každým nádechem pošleme vzduch až do bříška k miminku. Dýcháme pomalu a zvolna. Že to děláme správně, poznáme podle toho, že s každým nádechem se nám bříško zvětší, nafoukne a s každým výdechem naopak zmenší a splaskne. Můžeme si dát na bříško i ruce a sledovat jak se nám zvedají a zase klesají.
dýchání u porodu
Začátek – světlo:  Nadechneme se nosem do bříška, výdech také nosem. S nádechem jde energie zespodu do těla, prosvětluje bříško, v hlavě se zastaví a odchází po páteři dolů z těla ven, energie se uvolňuje a uklidňuje.

Vítr: Opět nádech nosem, vydechujeme ale pootevřenými ústy, které uvolníme. Při nádechu energie prosvětluje celé tělo,  v hlavě se zastaví, uvolní bradu a ústa a s výdechem ááá uvolníme postupně hlavu, hrudník, břicho a nohy. Vše, co nepotřebuji, odchází z těla ven.

Zpívané ááá: Nádech nosem, přijímám světlo, dlouhý výdech se zpívaným ááá, dlouhý tón. Otevřené hlasivky rovná se otevřené děložní hrdlo. Uvolněte celé tělo až do poslední buňky.

Na správné dýchání je dobré se lehce soustředit, jak už bylo řečeno dříve, odpoutává to pozornost od bolestivých kontrakcí. Na druhou stranu by vám ale mělo být dýchání příjemné. Ať už budete dýchat jakkoli, určitě nezadržujte dech.No Comments »


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *